Witamina D w produktach piekarniczych i garmażeryjnych

Szanowni Klienci,
Informujemy, że nasza firma realizuje projekt „Wdrożenie wyników prac badawczo rozwojowych celem dywersyfikacji działalności produkcyjnej piekarni „ Kajzerka” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020”

Celem realizacji przedsięwzięcia jest wdrożenie wyników prac B+R w zakresie opracowywanej technologii wzbogacania owocników pieczarek w naturalną witaminę grupy D i wykorzystywanie ich do produkcji prozdrowotnych wyrobów piekarniczych i garmażeryjnych opracowanej dla naszej firmy przez Zakład Technologii Owoców, Warzyw i Grzybów Wydziału Nauk Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

„Blisko miliard ludzi na świecie wykazuje niedobór witaminy D. Długotrwale utrzymujący się niski poziom tego związku w organizmie może prowadzić do krzywicy u dzieci, a u dorosłych do osteomalacji i osteoporozy. Zaobserwowano także wyraźny związek między niedoborem tej witaminy a częstotliwością występowania rożnych chorób: stwardnienia rozsianego, schizofrenii, nowotworów, cukrzycy typu 1 czy reumatoidalnego zapalenia stawów u osób zamieszkujących tereny o małej ekspozycji na promieniowanie słoneczne (powyżej 35° szerokości geograficznej), w tym również w Polsce. Pojawił się termin „cichej pandemii” dotyczącej niedoboru witaminy D oraz jego skutków. Zalecenia odnośnie dziennego spożycia witaminy D mieszkańców Europy Środkowej wahają się od 10 do 100 μg dla rożnych grup populacji.” Dr Aneta Sławińska Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Grzybów Wydział Nauk o żywności i Biotechnologii Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Pierwsze produkty wzbogacone o naturalną witaminę z grupy D pojawią się w naszej ofercie w drugiej połowie 2018 roku.
W tym momencie jesteśmy na etapie wyposażania nowego zakładu produkcyjnego w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia niezbędne to realizacji tego projektu.

http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/witamina-z-pieczarki-wynalazek-naukowcow-uniwersytetu-przyrodniczego,n,1000209946.html

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie upubliczniony.